Ferforje dekarasyondaki estediği

Aslı “Ferforge” olan Fransızca asıllı kelime, ocakta dövülerek işlenen demir manasındadır. Bugün ferforje imalatını daha ekonomik hale getirmek için birçok yerde hazır motifler kullanılmaktadır. Özellikli bir şeyler isteyenlerin işlerinin bir kısmı veya tamamı yeniden tasarlanarak hazırlanmaktadır. Her ne olursa olsun ferforje tasarımı ve imalatı, emek ve titizlik isteyen bir iştir.

ferforje 3 Ferforje dekarasyondaki estediği

Ferforje’nin Önemi

Demirci bir ulus olma özelliğimizden yola çıkılırsa her kasabada bir demirci ocağı bulunması çok da şaşırılacak bir durum değil. Ayrıca bunun nedeni genelde nal, pulluk, kazma, kürek, kilit ve menteşe yapımı olduğu da aşikar. Geleneksel Anadolu evinin ahşap yapısının ağır demir kaldıramaması nedeniyle, dekoratif pencere, kapı, merdiven, bahçe demirliklerinin ancak cami ya da saray gibi taş binalarda kullanıldığı görülmektedir. Bu nedenle demirlik desenler beton taş binaların ortaya çıkmasına kadar kısıtlı kalmıştır.

ferforje 2 Ferforje dekarasyondaki estediği

Avrupa’daysa halen çok önemli olan ferforje imalatı bir binanın sanatsal, anıtsal yanı olarak değerlendirilmiştir. Bugün ferforje imalatında kullanılan birçok desen, kalıp ve aksesuar; geçen birkaç asırda yaygın bir şekilde taş yapılarda demirlik kullanan ve bu nedenle desen ve aksesuarda zenginleşen Avrupa’dan (İtalya, Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere) gelmektedir.

0 Yorum : 12.30.09

Göğüs Büyütmede Doğal Yöntem

Göğüs Büyütmede Doğal Yöntem

——————————————————————————–

Vücuttaki yağların, özel bir işlemden geçirilerek kullanıldığı yöntem, göğsü kalıcı olarak 2 beden büyütüyor…

ABD’de California’daki Cytori kliniğinin geliştirdiği yöntemde karın ve kalça bölgelerinden alınan yağ dokusundaki kök hücreler ayıklanıp memeye enjekte ediliyor. Kök hücreler her türlü hücreye dönüşme potansiyeline sahip olduğu için meme de yağ hücreleriyle birleşip çoğalıyor. Böylece ilk anda büyük bir değişiklik olmasa da 6 ay içinde göğüs ölçüsü 2 beden yükseliyor. Operasyonun tamamı 1 saat içinde lokal anesteziyle uygulanabiliyor. Daha önce de vücudun farklı yerlerinden alınan yağlar göğüslere enjekte ediliyordu. Ama bu yağlar kısa sürede tekrar kana karışıyordu. Kök hücreler ise kalıcı olarak çoğalıp göğsü büyütüyor. Yeni yöntem silikonla aynı fiyatta, yani yaklaşık 4 bin dolara mal oluyor. Ama silikondan daha sağlıklı. Ayrıca özellikle meme kanseri atlatmış ve silikon yaptırması yasak kadınlar için ideal olduğu belirtiliyor. Göğüslerinin eski hale gelmesine yardımcı olacak yöntemin bu kadınların psikolojisini de düzelteceği belirtiliyor. Almanya’da onaylanan yöntemin gelecek yıldan itibaren bütün Avrupa’da uygulanacak.

0 Yorum : 12.17.09